Přímý přenos komorního benefičního koncertu z Dvořákovy síně Rudolfina

Pro čtyři nemocnice – Nemocnici Na Homolce, Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně

Přímý přenos komorního benefičního koncertu z Dvořákovy síně Rudolfina

V sobotu 28. března ve 20.00 si můžete naladit kanál ČT art, popřípadě iVysílání České televize či facebook ČT a ČF, a stanete se svědky přímého přenosu komorního benefičního koncertu z Dvořákovy síně Rudolfina. Koncert připravuje Česká filharmonie ve spolupráci s Českou televizí a Českou spořitelnou.

Členové České filharmonie v komorních uskupeních zahrají pro čtyři nemocnice – Nemocnici Na Homolce, Fakultní nemocnici v Motole, Fakultní nemocnici Brno a Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně – pečující o těžké případy lidí s koronavirovou infekcí. Nemocnice vybrané peníze použijí na nákup zdravotnických pomůcek, které nejvíce potřebují. Všichni účinkující vystoupí bez nároku na honorář. Koncert má velkou podporu ministra kultury Lubomíra Zaorálka.

Při přípravě i v průběhu koncertu budou platit přísná hygienická opatření, aby byl bezpečný pro všechny zúčastněné. Vedle povinnosti nošení roušek, kvůli níž nebylo možné do programu zařadit skladby pro dechové nástroje, budou účinkující dodržovat doporučený odstup, moderátor a účinkující nebudou na pódium vstupovat stejnými dveřmi, klaviatura bude po každém vystoupení dezinfikována, televizní štáb bude používat respirátory. Přenos umožní vyspělá digitální technologie včetně dálkově ovládaných robotických kamer instalovaných ve Dvořákově síni v průběhu minulé sezony.

Uslyšíte například sólovou úpravu symfonické básně Bedřicha Smetany Vltava v podání harfistky Jany Bouškové. V průběhu večera se dále představí koncertní mistři prvního českého orchestru Josef Špaček, Jiří Vodička a Václav Petr za doprovodu klavíristů Martina Kasíka, Miroslava Sekery a Davida Marečka. Na závěr vystoupí Lobkowicz trio ve Jan Mráček, Ivan Vokáč a Lukáš Klánský. Průvodcem večera bude Jiří Vejvoda.

Nadace Via připravuje veřejnou sbírku, na niž bude možné během koncertu poslat libovolný příspěvek prostřednictvím bankovního účtu, DMS nebo přes platformu Darujme.cz. Všechny technické parametry a podklady pro jednotlivé možnosti darování se ladí, pokud je budete chtít znát podrobněji ještě před koncertem, prosím sledujte hlavní stránku www.ceskafilharmonie.cz, kde budou postupně informace doplňovány v průběhu pátku a soboty.

Program koncertu

Antonín Dvořák: Humoreska op. 101 č. 7 (úprava pro housle a harfu)
Josef Špaček –housle
Jana Boušková –harfa

Bedřich Smetana: Vltava (úprava pro sólovou harfu)
Jana Boušková –harfa

Johann Sebastian Bach: Suita c moll pro sólové violoncello, BWV 1011; Preludium, Sarabande a Gigue
Václav Petr –violoncello

Bedřich Smetana: Z domoviny – dvě dueta pro housle a klavír
Václav Trojan: Císařův slavík pro housle a klavír
Jiří Vodička –housle
Martin Kasík –klavír

Antonín Dvořák: Klid pro violoncello a klavír op. 68 č. 5
Václav Petr –violoncello
David Mareček –klavír

Antonín Dvořák: Romantické kusy op. 75 pro housle a klavír
Josef Špaček –housle
Miroslav Sekera –klavír

Bedřich Smetana: Trio g moll op. 15 pro housle, violoncello a klavír II. Allegro ma non agitato III. Finale. Presto
Lobkowicz trio: Jan Mráček –housle, Ivan Vokáč –violoncello, Lukáš Klánský –klavír