Seminář ČPS – M. Babík: Tvorivý akt psychoanalýzy: Ty myslíš/snívaš, teda som

6.2.2025 v 19.30

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí zájemci o psychoanalýzu
srdečně vás zveme na přednášku

Mgr. Martina Babíka

Tvorivý akt psychoanalýzy: Ty myslíš/snívaš, teda som,

(diskusní komentář PhDr. Martin Mahler)

která se bude konat 6.2.2025 v 19.30 v sídle ČPS (Pobřežní 22, Praha 8 – Karlín). Účastnit se je možné také online prostřednictvím ZOOM.

Každý z nás, kdo má zažitou psychoanalýzu, zná stav, kdy jeho subjektivní vnímání začne existovat jiným způsobem. Snaha zamyslet se nad tím, co je kreativní akt psychoanalýzy, tedy jak člověk tvoří člověka, je snahou propojit subjektivní zážitek psychoanalýzy s tvůrčím aktem snění/myšlení toho „druhého“.
To, jak dokáže „druhý“ vytvořit – nevytvořené (uncreated) nebo transformovat vytvořené (created), se opírá o hlavní myšlenku Wilfreda Biona, že snění je tvořivá síla/způsob myšlení (alfa funkce), a ne instinktivní halucinační splnění přání, jak to chápal Freud. Ve spojení s pojetím Giambattista Vica (Jean Battista Vico), který tvrdil, že pravé poznání nevzniká z analytického rozkladu, ale z tvůrčího konstruktivního procesu: „Jen to, co jsem vytvořil, mohu skutečně poznat.“ Tato myšlenka se v psychoanalýze odráží v práci s fantaziemi, sny a imaginací, kde se latentní obsahy přetvářejí v artikulované významy. To uzavírá nezbytná přítomnost druhého a jeho alfa funkce v psychoanalytickém procesu, a proto: Ty myslíš/sníš, tedy jsem.

Jde o součást pravidlného cyklu odborných setkání pořádaných Českou psychoanalytickou společností pro rok 2025 na téma “Člověk dělá člověka”.

Co skutečně formuje člověka v psychoanalýze? Jak, nebo čím, se utváří “homo psychoanalyticus”? Jsme zvyklí pracovat s tradičními pojmy psychosexuální vývoj, trauma, vztahová vazba, identifikace, mentalizace, psychická změna či transformace. Co se ale doopravdy odehrává v intersubjektivním “prostoru setkání” psychoanalytika s pacientem? Vyvíjejí a proměňují se během tohoto procesu oba účastníci? Co je jeho médiem a agens? Nachází psychoanalýza jiné odpovědi na tyto otázky? A jakou roli v tom hrají samotné psychoanalytické instituce a jejich kultury? Hledat odpovědi na tyto a podobné otázky je nejen fascinující, ale i nezbytné pro každého psychoanalytika a psychoanalytické organizace.

Setkání probíhají každý 1. čtvrtek v měsíci v 19:30 v sídle ČPS (Pobřežní 22, Praha 8 – Karlín) a online, pokud není uvedeno jinak.

Akce je zařazena mezi celoživotní vzdělávací akce AKP ČR pro klinické psychology a ČLK pro lékaře.

S přátelským pozdravem
Rada ČPS