Lydia Tischlerová

Rozhovor

Lydia Tischlerová – rozhovor na Aktuálně

Rozhovor s Lydii Tischlerovou na Aktuálně (9. listopadu 2019)

Mengele mě ušetřil smrti, maminku poslal do plynu, vzpomíná žena, jež přežila Osvětim

Lydie Tischlerová se narodila v Ostravě před II. světovou válkou, kterou částečně strávila v koncentračních táborech Terezín a Osvětim. V roce 1945 emigrovala do Anglie, kde u Anny Freudové absolvovala trénink v dětské psychoanalytické psychoterapii. “V té době se dětskému chování nepřikládal velký význam, je to děcko, má své fantazie. Ale my jsme děti braly vážně,” říká v rozhovoru pro Aktuálně.

Když se řekne “svobodný prostor”, co vás jako psychoanalytičku napadne?

Pojem prostoru je něco úplně moderního. Říká se, že toto je můj prostor, nechoď blíž, abys nepřišel do mého prostoru… Já tak nepřemýšlím. Spíš řeknu “jdi pryč, nechci tě tak blízko”, ale že někdo okupuje můj osobní prostor, mě nenapadá. O prostoru vám můžu říct jednu příhodu.

Za války jsem byla na čas v židovském sirotčinci v Praze, tehdy to byl vlastně celkem osvícený dětský domov. Na Vánoce jsem jela vlakem domů do Ostravy, tehdy to trvalo asi šest hodin. Bylo to v noci, nebo alespoň se mi to v té tmě tak zdálo. Bylo mi dvanáct let. Musela jsem sedět sama v kupé, měla jsem na sobě hvězdu.

A do vlaku přišel německý důstojník. Nebyla žádná volná kupé a on chtěl po průvodčím, aby mě vyhodil. Měl by kupé pro sebe. Ještě dnes ho vidím, jak mu průvodčí s takovým zadostiučiněním říká, že to bohužel nemůže udělat, protože jsem židovka a ostatní bych nakazila. S nikým jiným nesmím sedět. Měla jsem prostor celý pro sebe, nesměla jsem sedět s lidmi, i když nevím, jak bych je židovstvím nakazila.

Celý rozhovor zde.