Tréninkový výbor IPP může vyloučit kandidáta z výcviku, pokud:
O návrhu na vyloučení, který může podat každý člen ČSPAP, hlasuje tréninkový výbor tajně a návrh musí být schválen 4/5 většinou ze všech členů výboru.
Proti rozhodnutí o vyloučení je možné se odvolat a po dvou letech znovu požádat o přijetí do řad kandidátů výcviku s tím, že tréninkový výbor určí podmínky opětného přijetí.
O statut tréninkového terapeuta se může ucházet řádný člen individuální sekce ČSPAP, který od kolokvia v ČSPAP vykonává psychoanalyticko-psychoterapeutickou praxi.
Svůj zájem projeví písemnou formou vedoucímu tréninkového výboru individuální sekce ČSPAP.
Tréninkový výbor žádost projedná na svém nejbližším zasedání a stanoví žadateli konkrétní podmínky pro udělení statutu tréninkového terapeuta.
V práci tréninkového výboru se uplatňuje non-reporting system:
Osobní tréninkový terapeut:
Tréninkový výbor
zachovává mlčenlivost týkající se hodnocení kandidátů a sledování pokroku kandidátů před ostatními členy IPP a členy ČSPAP. Mlčenlivost je možno porušit jen v případě návrhu na vyloučení kandidáta z IPP a to jen v mezích nutných pro řádné zdůvodnění takového návrhu.
Všechna rozhodnutí tréninkového výboru se dějí formou hlasování přítomných členů, přičemž se musí účastnit nadpoloviční většina všech členů.
Cena výcviku: Cena za sebezkušenostní nebo supervizní hodinu v rámci výcviku v individuální psychoanalytické psychoterapii je věcí dohody mezi tréninkovým terapeutem a kandidátem.
Tyto změny, které reflektují minimální standardy pro výcvik v individuální psychoanalytické psychoterapii, byly odhlasovány dne 12. 5. 2009 na setkání tréninkového výboru individuální sekce ČSPAP a týkají se všech nově přijatých kandidátů do výcviku v individuální psychoanalytické psychoterapii od 1. 9. 2009.
V listopadu 2010 doplněn bod 6 (Tréninkový terapeut).
V září 2013 byl upřesněn bod 4.8 (Každý pacient má mít terapii v trvání nejméně 180 hod. Jeden případ má být ukončený.) a 4.15 Kazuistiku je třeba odevzdat všem členům tréninkového výboru v el. podobě a vedoucímu sekce ve dvou výtiscích k předběžnému hodnocení.
V září 2017 byl doplněn bod 3.5 (Většinu tohoto předepsaného objemu tvoří přednášky z teorie I.+ II., zbývající hodiny získá kandidát účastí na psychoanalyticky zaměřených seminářích, workshopech a konferencích.) a opraven bod 4.9. (Celkový počet supervizních sesí je u jednoho pacienta minimálně 100.)
V prosinci 2019 byl doplněn bod 2.1 „to odpovídá nejméně 350 hodinám sebezkušenosti“.
V prosinci 2020 byl změněn bod 3.2 „Teoretických přednášek a seminářů pořádaných ČSPAP se může kandidát zúčastňovat po zahájení osobní výcvikové sebezkušenosti.”
V květnu 2022 byly upřesněny požadavky k práci z Teorie – bod 3.6. (… předložení seminární práce na vlastní zvolené téma z teorie psychoanalytické psychoterapie. … Požadovaný rozsah seminární práce je 8 – 10 normostran (včetně seznamu použité literatury). Normostrana = (30 řádek x 60 znaků = 1800 znaků))
V březnu 2023 byl změněn bod 4.4. „Kandidát absolvuje pohovory u dvou tréninkových terapeutů, nejméně dva pohovory u každého z nich. Ti posoudí vhodnost vstupu do supervize (posuzovatel nesmí být tréninkovým terapeutem kandidáta). Toto posuzování se koná pouze při vstupu do první supervize.”
a doplněn bod 4.14. „Pro mentorské vedení či konzultaci kolokviální práce může kandidát požádat některého člena tréninkového výboru (mentor nesmí být tréninkovým terapeutem ani supervizorem kandidáta).“
V prosinci 2023 byl pozměněn bod 1.5 „Přijímací pohovory vyhodnotí tréninkoví terapeuti nezávisle na sobě a výsledky předloží písemně nebo ústně na nejbližší schůzce tréninkového výboru IPP.“