Vzhledem k tomu, že kvalifikaci psychoanalytického párového a rodinného terapeuta lze obdržet jako kvalifikaci dodatkovou, je nezbytnou podmínkou přijetí uchazeče do výcviku:
O výcvik projeví uchazeč aktivně zájem u vedoucího párové a rodinné sekce. Vhodnost jeho zařazení do výcviku posoudí nezávisle dva tréninkoví terapeuti této sekce na základě individuálního pohovoru s uchazečem. Výsledky přijímacího pohovoru vyhodnotí tréninkoví psychoterapeuti nezávisle na sobě a výsledky předloží písemně a ústně na nejbližší schůzce tréninkového výboru. Výbor rozhodne tříčtvrtinovou většinou o přijetí uchazeče za kandidáta. Vzniknou-li pochybnosti, je uchazeč pozván k dalšímu nezávislému hodnocení u třetího tréninkového terapeuta. O výsledném rozhodnutí tréninkového výboru je uchazeč písemně informován vedoucím sekce. Proti rozhodnutí tréninkového výboru o nepřijetí uchazeče není odvolání, uchazeč však může o přijetí žádat znovu, nejdříve však po dvou letech. Součástí vstupního pohovoru je poplatek, jehož výši stanoví tréninkový výbor.
Nejméně dva roky intenzivního výcviku obsahujícího:
Po úspěšném absolvování supervizí vypracuje kandidát na základě jednoho ze supervidovaných případů kasuistiku pro závěrečné kolokvium. Rozsah kasuistiky by měl být 15-20 stran. Kasuistiku je třeba odevzdat tréninkovému výboru v požadovaném počtu výtisků k předběžnému hodnocení. Vedoucí tréninkového výboru informuje kandidáta, zda je kasuistiku možno předložit k obhajobě. Závěrečné kolokvium je veřejné pro všechny členy Společnosti. Musí se ho zúčastnit nejméně tři členové tréninkového výboru (nepočítá se tréninkový terapeut). Bezprostředně po závěrečném kolokviu tréninkový výbor hodnotí kandidátovo vystoupení, kasuistiku a předchozí výsledky výcviku a hlasují tajně o závěrečném hodnocení a ukončení výcviku tříčtvrtinovou většinou. Vedoucí tréninkového výboru vystaví potvrzení, na němž bude rozlišeno, zda se jedná o kvalifikaci psychoanalytického párového či rodinného psychoterapeuta, respektive psychoanalytického párového a rodinného psychoterapeuta, dle absolvovaných supervizí a předložené / předložených prací.
Tréninkový výbor výcvikového institutu IPPART může vyloučit kandidáta z dalšího výcviku, pokud
O návrhu na vyloučení, které může podat každý člen ČSPAP, hlasuje tréninkový výbor tajně a návrh musí být schválen čtyř pětinovou většinou ze všech členů výboru.
Všechna rozhodnutí tréninkového výboru se dějí formou hlasování přítomných členů, přičemž se musí účastnit nadpoloviční většina všech členů.
Do doby, kdy se sekce párová a rodinní stane plnohodnotnou sekci ve smyslu Stanov ČSPAP, vztahuje se na ni následující ustanovení:
Stanovy ČSPAP – Hlava 5 – Vzdělávací instituty – bod 5: “O přijetí výcvikového programu institutu, který nemá dostatečný počet členů pro své samostatné rozhodování, rozhoduje SŘČ celé ČSPAP.”
Verze zpracovaná po připomínkách na SŘČ konaném 26. 5. 2006