Termín: 22. 11. a 13.12. 2021, 19.00-20.30
Místo: Online
Vážení kolegové, milí přátelé,
dovolujeme si vás upozornit na blížící se termín posledního webináře s Robi Friedmanem, Ph.D., kterým uzavřeme sérii jeho tří přednášek o vztahových poruchách. Robi Friedman je klinický psycholog, významný skupinový analytik a bývalý prezident Group Analytic Society International (GASI); je autorem prezentované teorie vztahových poruch a mnoha publikací na poli skupinové analýzy.
Naše poslední setkání proběhne 13. prosince 2021 od 19:00 do 20:30 hodin online (zoom) a bude simultánně tlumočeno do češtiny. Účastníci si v rámci aplikace zoom budou moci zvolit český nebo anglický kanál. Hlásit se můžete do čtvrtka, 9. prosince, do 18:00 hodin (přihláška je níže).
Během našich minulých setkání jsme hovořili o chápání psychopatologie v intencích poruchy vztahu spíše než individuálního problému a představili jsme si čtyři nejčastější vztahové poruchy (nedostatečnosti, vyloučení, sobeckou/sebepopírající a marginalizace). V posledním webináři nám Robi Friedman představí další dvě vztahové poruchy. Znalost těchto poruch může být využita jednak pro vylepšení našeho systému indikací, ale také přímo v terapeutické práci.
K posílení možností praktického využití teorie v naší praxi budeme v posledním setkání pod vedením Robiho Friedmana opět diskutovat nad našimi kazuistickými zlomky za použití relevantních teorií. Děkujeme těm z vás, kdo si připravili zajímavé případy v minulém webináři a těšíme se na další ukázky z terapeutické práce.
Těšíme se na vaši hojnou účast!
Za skupinovou sekci ČSPAP
Denisa Schücková
ČSPAP Vás srdečně zve na přednášky
Robi Friedmana, PhD.
Teorie vztahových poruch a její přínos pro (nejen) skupinovou psychoterapii II. a III.
Přednášky budou simultánně tlumočeny do češtiny.
Trpíme v důsledku svých individuálních patologií nebo patologiemi našich vztahů? Jak optimálně indikovat k psychoterapii? Kde ve skupině hledat poruchy?
Během našeho prvního (zářijového) setkání jsme společně hovořili o chápání psychopatologie v intencích poruchy vztahu spíše než individuálního problému. Měli jsme příležitost se seznámit se čtyřmi vztahovými poruchami: vztahovou poruchu nedostatečnosti (chronický vztah mezi slabým jedincem, např. úzkostným nebo depresivním, a jeho pomocníky), vztahovou poruchou vyloučení (chronický vztah mezi odmítajícími, obětním beránkem a nečinnými pozorovateli), (chronickou) sobeckou/sebepopírající vztahovou poruchou a vztahovou poruchou marginalizace (kde jsou pevně dány centrum i okraj společnosti a nejsou vzájemně prostupné). Existují další vztahové poruchy, jichž jsme se dotknuli. Znalost těchto vztahových poruch může být využita nejen pro vylepšení našeho systému indikací pro optimální terapii, ale také přímo v naší terapeutické práci. Povědomí o teorii vztahových poruch Robiho Friedmana nám může pomoci lépe rozpoznat, jaký terapeutický setting je pro kterého pacienta nejlepší (individuální/párová/rodinná/skupinová terapie) a více si všímat, že často neléčíme jen trpícího člověka, ale léčíme i ty, kdo k jeho utrpení přispívají. Léčíme tedy jejich vztah.
Abychom těmto teoretickým konceptům porozuměli lépe v praxi, budeme v dalších dvou setkáních pracovat s praktickými ukázkami ze skupin (stejný přístup lze aplikovat i na individuální terapii) a budeme o nich diskutovat na pozadí relevantní teorie. Prosíme proto účastníky, aby si připravili kazuistické zlomky, v každém semináři probereme nejspíše dva (neslibujeme, že se nám podaří pokaždé prodiskutovat oba).
Tento inovativní pohled nám rovněž usnadní přemýšlet o vztahovém kontextu skupinové analýzy a lépe chápat zdraví ve vztazích. Namísto obvyklého přemýšlení o patologii se pokusíme hovořit o zdraví: tedy o tom, jak vztahy udržet zdravé a/nebo jak vztahové poruchy transformovat do vztahového zdraví.
Přednášky jsou určeny pro skupinové, rodinné i individuální terapeuty a ostatní odborníky z pomáhajících profesí (sociální pracovníci, učitelé apod).
Webináře budou probíhat přes ZOOM. Účastníci si v rámci aplikace zoom budou moci zvolit český nebo anglický „kanál”.
Robi Friedman, PhD.
Robi Friedman, PhD. je klinický psycholog a skupinový analytik v soukromé praxi ve městě Haifa, Izrael. Působil jako prezident Group Analytic Society International (GASI), byl jedním z přednášejících prestižní Foulkes Lecture (41. Foulkes Lecture, Londýn, 2018) a je spoluzakladatelem izraelského Institutu pro skupinovou analýzu. Je autorem knihy Dreamtelling, Relations Disorders and Large Groups. (2019, Routledge, London). S izraelskou psycholožkou Yael Doron napsal knihu Group Analysis in the Land of Milk and Honey (2017, Karnac, London).
Poplatek: 500 Kč za každou přednášku
Organizace: Denisa Schücková
Případné dotazy posílejte prosím na e-mail denisa.schuckova()gmail.com.